Starostlivosť o odevné textílie

Vlna

patrí k základným materiálom na zimu. V letných obdobiach sa používajú odľahčené vlny. Kvalitné vlnené materiály majú dobrú vlastnosť, kedy po skrčení sa vystrú. Vlnu, či už je to alpaca, kašmír, angora, merino, mohér, vicuňa, atď., treba starostlivo udržiavať. Preferujeme chemické čistenie. Na pranie v práčke používame špeciálne programy na vlnu. To isté platí aj pre sušičku.

Naša rada: neprať doma podšité saká a kabáty z vyššie uvedených materiálov.

Údržba: 

Hodváb

patrí do kategórie luxusných prírodných materiálov. Vyznačuje sa krásnym leskom a príjemným dotykom. Vyžaduje jemné zaobchádzanie pri praní. Väčšina hodvábnych materiálov si vyžaduje chemické čistenie v čistiarni, kde máte záruku, že nestratí svoj lesk. V prípade, že sa rozhodnete pre pranie v rukách, použite iba vlažnú vodu. Na pranie v práčke používajte špeciálne programy pre citlivé hodvábne textílie.

Naša rada: na pranie v rukách môžete použiť detský šampón, látku nechajte odtiecť, nežmýkajte, aby sa vlákna nepolámali

Údržba: 

Bavlna

prírodný materiál, ktorý sa veľmi dobre udržiava, má vysokú odolnosť, dá sa prať aj v práčke. Jeho nevýhodou je, že sa krčí. Pri praní a žehlení znesie vyššiu teplotu (60°C). Teplotu znížte (30-40 °C), ak sa jedná o bavlnu s elastanom, prípadne s inými prímesami.

Naša rada: bavlnu žehlite z rubu; pri kombinácií s  elastanom, nepoužívajte aviváž

Údržba: 

Viskóza

prírodný materiál, ktorý sa dá prať, je vhodný na dámske šaty, znesie aj vyššiu teplotu pri žehlení.

Údržba: 

Denim

materiál, ktorý sa používa na jeansy alebo bundy. Jedná sa o 100%bavlnu, ktorá je farbená špeciálnymi farbami. Perieme pri max. teplote 60°C samostatne.

Elastické materiály maximálne pri teplote 30°C. Ak sušička nemá špeciálny program na tento typ látok, potom sa neodporúča sušenie. Pri žehlení môžete použiť aj paru.

Naša rada: prať naruby.

Údržba: 

Syntetické materiály

ide o materiály ako polyakryl, polyamid, polyester, nylon atď. Sú málo krčivé, mnohé práčky majú špeciálne programy pre tieto materiály. Ak sušička nemá špeciálny program, potom sa sušenie neodporúča. Žehlíme pri nízkej teplote.

Údržba: 

Zmesové materiály

ide o textílie, ktoré sa skladajú z rôznych materiálov, v rôznych pomeroch. Pri týchto materiáloch sa riadime najcitlivejším materiálom, ktorý prevažuje v textílii. Podľa toho sa riadime aj pri údržbe. Vychádzame aj od typu látky. Ak sa jedná napr. o chanel, doporučujeme chemické čistenie. Ak prevažujú syntetické materiály, môžeme látky prať a žehliť pri nízkych teplotách.

Údržba: podľa typu látky a zloženia

Jemné tkaniny

krajky, macramé, tyly atď., sú prevažne v zmesovom zložení – nylon, polyamid, viskóza, atď. Perieme v rukách, iba krajky a tyly bez ozdobných kameňov. Žehlíme ich veľmi jemne a neodporúčame sušičku. Dajte prednosť chemickému čisteniu. Sušičke sa vyhýbajte.

Údržba: 

A ešte dobrá rada na záver. Ak nie ste si istý, ako sa daná textília má ošetrovať, neváhajte nás kontaktovať. Sme tu vždy pre vás.